Events

Published on August 15th, 2018 | by BoyleToday.com

Boyle Dog Show official results

Boyle Dog Show was held on Sunday August 12th as part of Boyle Summer Show.

A total of 92 dogs with 234 entries competed for the prizes making it one of the biggest dog shows in the area.

Results are as follows:

Any Variety Puppy. 1st – Maggie Hanmore, Castlerea. 2nd . – Lorna Roche, Castlerea. 3rd. – Chloe Walsh, Clifden, Co. Galway
Best Retriever or Labrador. 1st. – Padraig Callaghan. 2nd. – Marie Hanmore, Castlerea. 3rd. – Scarlett Jones, Roscommon.
Best Setter or Pointer. 1st. – Kevin Hannon, Ballymote. 2nd. – Martina McQuaid, Ballyarden, Boyle,
Best Spaniel. 1st. – Rebecca Berton, Wicklow.. 2nd. – Owen Feeney, Ballinafad.. 3rd. – Jason Walsh, Renvyl, Co. Galway.
Best Pomeranian. 1st. – Kevin Hannon, Ballymote, Co. Sligo.
Any Variety Toy Dog. 1st. – Marie Butler, Jamestown. 2nd. – Maggie Hanmore, Castlerea. 3rd. – Chelsea Palmer, Boyle.
Any Variety Utility Dog. 1st. – Angela East, Boyle. 2nd. – Lorna Roche, Castlerea. 3rd. – James Cosgrove, Longford.
Best Jack Russell Terrier. 1st. – Aoife Sherlock, Ballygawley, 2nd. – Aoife Sherlock, Ballygawley. . Jt. 3rd. – Saoirse Duffy, & Sabrina Jennings, Collooney.
Any Other Variety Terrier. 1st. – Maggie Hanmore, Castlerea. 2nd. – Poppy Gurney, Geevagh, Co. Sligo. 3rd. – Marie Butler, Jamestown..
Best Border or Rough Collie. 1st. – Maura Farrell, Tubbercurry. 2nd. – Ronan Cox, Boyle, 3rd. – Ellen Jennings, Lisserlough, Boyle..
Any Variety Guard Dog. 1st. – Denis Nolan, Multyfarnham. 2nd. – Kiel Dempsey, Longford. 3rd. – Tommy Beirne, Tulsk.
Best Working Dog. 1st. – Christine Guckian, Ardcarne. 2nd. – Jo Gurney, Geevagh.. 3rd. – Angela Breslin, Rathcoole, Co. Dublin.
Any Variety Hound. 1st. – Billy Glrizroon, Longford.. 2nd. – Kiel Dempsey, Longford. Joint 3rd. – Billy Glrizmon & Billy Glrizmon, Longford.
Any Variety Foreign Breed. 1st. – Padraig Callaghan 2nd. – Maura Farrell, Tubbercurry. 3rd. – Marie Hanmore, Castlerea.
Any Variety Mixed Breed. 1st. – Jo Gurney, Geevagh. 2nd. – Debbie Perkins, Ballintober, Co. Roscommon. 3rd. – Rebecca Cunnane, Ballymote.
Best Groomed Dog. 1st. – Lorna Roche, Castlerea. 2nd. – Ana Sheedy, Dublin. 3rd. – Maura Farrell, Tubbercurry.
Dog In Fancy Dress. 1st. – Jo Gurney, Geevagh. 2nd. – Kiel Dempsey, Longford. 3rd. –Aoife Sherlock, Ballygawley, Co. Sligo.
Ladies Handling of Dog. 1st. – Marie Hanmore, Castlerea. 2nd. – Maura Farrell, Tubbercurry. 3rd. – Poppy Gurney, Geevagh.
Gents Handling of Dog. 1st. – Kevin Hannon, Ballymote. 2nd. – Stephen Bryans, Dungannon, Co. Tyrone. 3rd. – Jason Hargadon, Ballisodare.
Children Handling of Dog. 1st. – Ana Sheedy, Dublin 14. 2nd. – Rebecca Cunnane, Ballymote. 3rd. – Ella Walsh, Boyle.
Highly Commended – ALL 26 other competitors who were each awarded a Special Rosette
Dog Confined to Boyle Parish. 1st. – Jessica Wright, Warren Avenue, Boyle. 2nd. – Ronan Cox, Boyle. 3rd. – Yvonne Moloney, Forest Park Manor, Boyle
Dog The Judge Would Like To Take Home. 1st. – Rebecca Cunnane, Ballymote. 2nd. – Theresa Morley, . 3rd. – Casey Morrison.
CHAMPION DOG OF THE SHOW – Padraig Callaghan.
Reserve Champion Dog Of The Show – Maura Farrell, Tubbercurry, Co. Sligo.
3rd. Place To Champion Dog Of The Show – Christine Guckian, Ardcarne, Boyle.
ALL IRELAND CHAMPION SPANIEL FINAL ;- 1st. – Iarla Walsh, Renvyl, Connemara, Co. Galway.
2nd. – Kevin Hannon, Lavagh, Ballymote, Co. Sligo.
3rd. – Aileen McCarthy, Ballyknocken, Blessington, Co. Wicklow.

 

(Information supplied by Boyle Summer Show)

Tags:


About the Author



Back to Top ↑
  • Polls

    Do you agree with An Post's plans to close some rural Post Offices?

    View Results

    Loading ... Loading ...